BUSY DO NIEMIEC i FRANCJI

Rezerwacja  biletów  + 48 692 617 780

busy z Polski  do Francji w piątki,
busy z Francji do Polski w niedziele


BUSY DO NIEMIEC

Rezerwacja  biletów  + 48 692 617 780

Rezerwacja  biletów  + 48 692 617 780

z Polski wtorki, piątki i soboty
z Niemiec i Francji środy, soboty i niedziele

BUSY DO NIEMIEC i FRANCJI

Rezerwacja  biletów  + 48 692 617 780

busy z Polski  do Niemiec w piątki,
busy z Niemiec do Polski w niedziele.





Zakaz palenia w czasie jazdy







Przewy kawowe w czasie całej podróży



Wygodnie fotele zapewniające komfortową podróż





Dostęp do mediów w busach w tym internet na terenie Polski







Zabezpieczamy Twój bagaż na całej długości poróży.





Przesyłki i przewó




Komfortowe , klimatyzowane




Kontakt telefoniczny lub mailowy.




Praca w Niemczech - co trzeba wiedzieć?

Szanowni Państwo od ponad pięciu lat Concord Bus świadczy dla Państwa usługi transportowe na trasie Polska Niemcy przez ten okres zdobyliśmy sporo doświadczeń oraz ogromną wiedzę zdobytą własnymi doświadczeniami oraz doświadczeniami naszych klientów z zakresu Niemieckiego rynku pracy, gdyż sporą cześć naszych klientów stanowią Polacy pracujący w Niemczech.

 W związku z niekorzystną sytuacją na rynku pracy w Polsce wiele osób decyduje się na poszukiwanie pracy za granicą. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków emigracji są Niemcy. Jest to duży rynek pracy, który potrzebuje zarówno niewykwalifikowanych pracowników, jak i specjalistów. Poszukiwane są osoby do prac sezonowych i do stałego zatrudnienia.

Praca w Niemczech 

Praca w Niemczech jest bez wątpienia bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem przede wszystkim pod względem wynagrodzenia, które jest znacznie wyższe niż w Polsce. Dużą zaletą dla wielu osób jest również stosunkowo nieduża odległość oraz wiele wygodnych połączeń komunikacyjnych. Transport do Niemiec rozwija się także pod wpływem wielu emigrantów zarobkowych, którzy często podróżują, na przykład w celu odwiedzenia rodziny w kraju. Do największych miast w Niemczech można dojechać koleją. Rozwiązaniem dla osób, które mają samochód jest także skorzystanie z własnego środka transportu. Można również znaleźć bus do Niemiec, który jest stosunkowo niedrogim i wygodnym sposobem podróżowania. Możliwość dosyć taniego i szybkiego dojechania do Niemiec jest na pewno jednym z powodów, który sprawia, że wiele osób szuka pracy właśnie w tym państwie. Ma to na pewno duże znaczenie dla wszystkich pracowników, którzy zostawiają w kraju swoje rodziny.  

 W zawiązku z dużym zainteresowaniem pracą w tym państwie, działa bardzo wielu pośredników oferujących zatrudnienie za zachodnią granicą. Najczęstszą formą poszukiwania pracy w Niemczech jest korzystanie z usług różnych agencji zatrudnienia. W takim przypadku warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, które pomogą uniknąć nierzetelnych i nieuczciwych firm. 

Przede wszystkim trzeba upewnić się, że pośrednik ma certyfikat Marszałka Województwa. Agencja powinna być także legalnie działającą firmą, wpisaną do ewidencji działalności gospodarczej. Warto także sprawdzić jak długo działa na rynku oraz poszukać opinii na jej temat, na przykład w Internecie. Należy unikać ogłoszeń zamieszczonych w Internecie lub prasie, w których podany jest jedynie numer telefonu, zwłaszcza jeśli jest to telefon komórkowy. Trzeba również pamiętać o tym, że agencje zatrudnienia mają prawo do pobierania opłat z tytułu kosztów poniesionych w związku ze skierowaniem osoby zatrudnionej do pracy za granicą. 

Dotyczy to między innymi takich wydatków jak dojazd i powrót, uzyskanie wizy, tłumaczenia dokumentów oraz badania lekarskie. Agencje mogą jednak żądać zwrotu tych kosztów jedynie w przypadku, jeśli zostały one wyszczególnione w umowie podpisanej przez pracownika. Pamiętanie o tym jest bardzo ważne, ponieważ niestety można natknąć się na nieuczciwych pośredników, którzy próbują wyłudzić pieniądze od osób szukających pracy w Niemczech. Agencja nie może wymagać żadnych przedpłat oraz kaucji i opłat za poszukiwanie pracodawcy za granicą.  

 

Jak szukać pracy w Niemczech?

Również w czasie przeglądania ogłoszeń trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Wynagrodzenie powinno być podane w prosty sposób, naliczane w stawce godzinowej. W Niemczech zawsze podaje się stawki brutto. Jakiekolwiek dodatkowe warunki stawiane pracownikom, żeby mogli otrzymać wynagrodzenie, na przykład konieczność posprzątania określonej liczby pokoi w przypadku sprzątaczek zatrudnionych w hotelach, są najczęściej wykorzystywane przez pracodawców, żeby jak najbardziej zaniżyć wypłaty. Pracodawca nie może również żądać żadnych opłat, takich ponoszenie kosztów manipulacyjnych lub kosztów przygotowania umowy. 


Czy Niemcy do dobry rynek pracy?

Trzeba pamiętać, że przyszły pracodawca nie ma prawa żądać pieniędzy od osoby, którą chce zatrudnić. Kolejnym sygnałem alarmowym, który powinien zwrócić uwagę przy przeglądaniu ogłoszeń, jest brak danych firmy lub adresu jej strony internetowej. Pracodawca, który podaje jedynie dane kontaktowe, takie jak telefon i e-mail, nie budzi raczej zaufania i lepiej omijać takie oferty. Czytając ogłoszenie trzeba także sprawdzić rodzaj umowy, ponieważ będzie miał wpływ na warunki pracy oraz wysokość wynagrodzenia. 


Wynagrodzenie w Niemczech

W Niemczech istnieje 9 szczebli zatrudnienia, w zależności od wymaganych umiejętności i doświadczenia. Przynależność do jednego z tych szczebli ma wpływ na wynagrodzenie i definiowana jest w układach zbiorowych. Układy zbiorowe mają bardzo duże znaczenie w przypadku pracy w Niemczech, ponieważ w tym kraju nie istnieje płaca minimalna. Układ zbiorowy jest gwarancją zachowania najniższego poziomu wynagrodzenia, który został ustalony w jego ramach.  

 W czasie poszukiwania pracy w Niemczech pomocna może okazać się również znajomość kilku podstawowych terminów. Gewerbeschein oznacza niemiecki certyfikat, który muszą posiadać firmy zajmujące się pośrednictwem pracy. Należy podchodzić ostrożnie do jednoosobowych pośredników i firm pracujących z domu. Przed skorzystaniem z ich oferty najlepiej przeszukać dokładnie Internet w poszukiwaniu opinii osób, które korzystały wcześniej z usług takiego pośrednika. Jest to często najprostszy sposób na uniknięcie nierzetelnej firmy, a nawet oszusta.



Pozwolenie na pracę w Niemczech


Verleiherlaubnis to pozwolenie na użyczanie personelu. Jest ono wymagane także od polskich agencji pośrednictwa pracy i umożliwia im legalne oddelegowanie zatrudnionych osób do niemieckich pracodawców. Trzeba także pamiętać, że w niektórych sytuacjach w Niemczech można pobrać opłatę za znalezienie pracy. Jeśli osoba jest niezatrudniona od 6 tygodni oraz ma prawo do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych otrzymuje specjalny dokument, tak zwany Verleiherlaubnis. W takiej sytuacji państwowa agencja pracy może zlecić znalezienie zatrudniania dla takiej osoby przez firmę prywatną, co może również wiązać się koniecznością uiszczenia bardzo wysokiej opłaty przez pracownika.    


Wymagane dokumenty w Niemczech

Od 2011 roku do podjęcia pracy w Niemczech wystarczy dowód osobisty lub paszport. Nie trzeba posiadać żadnych dyplomów, czy świadectw ukończenia szkoły, nie da się jednak ukryć, że mogą się one okazać bardzo pomocne w poszukiwaniu pracy. Osoby, które mają specjalistyczne wykształcenie i chcą szukać zatrudnienia w tym obszarze, muszą postarać się o uznanie dokumentów potwierdzających wykształcenie lub ich przetłumaczenie. Rzemieślnicy muszą pamiętać, że bardzo ważne jest przyjęcie izby rzemieślniczej. W Niemczech obowiązują trzy rodzaje umów: Werkvertrag – umowa o dzieło, Arbeitsauftrag – umowa zlecenie i Arbeitsvertrag – umowa o pracę. Trzeba także pamiętać, że istnieje 6 różnych klas podatkowych, na przykład osoba z Polski, która podejmuje pracę w Niemczech przez pierwsze pół roku będzie należeć do klasy 1.  


Intratne stanowiska pracy w Niemczech

W Niemczech można znaleźć zatrudnienie na bardzo różnych stanowiskach. Największą popularnością wśród pracowników z Polski cieszy się przede wszystkim opieka nad osobami starszymi, a także praca przy produkcji, prace sezonowe i wykończeniówka. Patrząc na statystyki trzeba pamiętać, że wiele osób pracujących w Niemczech przy wykończeniach, założyło jednoosobową działalność. 

Popularność takiego rozwiązania wynika między innymi z faktu, że wykonywanie tego typu prac nie wymaga posiadania żadnych dodatkowych zezwoleń. Jednocześnie wiele z tych jednoosobowych firm wykonuje także różne zadania poza legalnym zakresem. Pomimo otwarcia niemieckiego rynku pracy dla różnych specjalistów, nie można zaobserwować zainteresowania tego typu ofertami pracy. Tymczasem za zachodnią granicą istnieje duże zapotrzebowanie np. na lekarzy i pielęgniarki, którzy mogą liczyć na bardzo dobre wynagrodzenie.  


Pomoc w przypadku problemów z pracodawca w Niemczech


Warto także wiedzieć, gdzie można zwrócić się w razie problemów w pracy. Gdy pracodawca postępuje nieuczciwie można udać się do Urzędu Pracy, czyli Arbeitsamt, Federalnego Urzędy Celnego - FKS ZOLL, a także do związków zawodowych. W razie problemów w związku zawodowym można otrzymać wskazówki, gdzie dalej szukać pomocy. Każda osoba pracująca w Niemczech może wstąpić do związku zawodowego, co zapewnia opiekę prawą, w tym także reprezentowanie pokrzywdzonego przed sądem. W Berlinie znajduje się także Poradnia dla pracowników oddelegowanych do pracy w Belinie, gdzie można otrzymać porady w języku niemieckim, angielskim, rumuńskim, a także po polsku.  


Koszty życia w Niemczech

Podejmując pracę w Niemczech warto pamiętać także o kosztach życia w tym kraju. Podstawowym wydatkiem, który należy wziąć pod uwagę jest mieszkanie. Wprawdzie niektórzy pracodawcy gwarantują noclegi, ale zależy to wyłącznie od ich dobrej woli i nie mają takiego obowiązku. Wyjątkiem są zazwyczaj prace sezonowe przy zbiorach, a także praca różnych specjalistów zatrudnionych na budowach, na przykład elektryków i ślusarzy, którzy pracują w wielu różnych miejscach, przy różnych projektach. Ceny wynajmu mieszkań w Niemczech są bardzo różne i zależą w bardzo dużym stopniu od miasta, rodzaju oraz standardu lokalu. 

Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem może okazać się znalezienie kilku osób do wspólnego zamieszkania. Jeśli jednak ktoś decyduje się na samodzielny wyjazd może być to problematyczne. Dlatego znalezienie odpowiedniego mieszkania oraz związane z tym wydatki najlepiej dokładnie przemyśleć przed wyjazdem. Do kosztów życia w Niemczech należy oczywiście doliczyć wydatki na jedzenie, które na szczęście za zachodnią granicą nie jest drogie. Trzeba uwzględnić także koszty przejazdów oraz inne opłaty.  


Przygotowanie do wyjazdu?

Należy pamiętać, że każdy wyjazd za granicę do pracy wiąże się z pewnym ryzykiem. Przed wyruszeniem do innego państwa należy wszystko dokładnie zaplanować. Oczywiście znalezienie dobrego, uczciwego pracodawcy jest podstawą. Należy także zatroszczyć się o odpowiednie mieszkanie oraz zabrać ze sobą pieniądze na wszelki wypadek, gdyby coś poszło nie tak. 

Część zagrożeń związanych z wyjazdem do pracy za granice wiąże się z nieznajomością lokalnych warunków oraz przepisów prawa pracy, dlatego należy się z nimi zapoznać w miarę możliwości jak najdokładniej. Bardzo ważna jest także przynajmniej podstawowa umiejętność posługiwania się językiem Niemieckim, nawet jeśli sama praca tego nie wymaga. Trzeba pamiętać, że zawsze może zdarzyć się nieprzewidziana sytuacja. Nieuczciwy pracodawca, wypadek, choroba - takie sytuacje wymagają umiejętności porozumienia się i załatwienia różnych spraw, na przykład wizyty u lekarza. Jest to bardzo trudne bez znajomości języka.

Busy do Niemiec